Úvod
Novinky
Odkazy
Závody + akce
Kalendář - brusle.info
Vy <-> my
Galerie
Blog
Bazar
Diskuze
Hodnocení bruslí
Měření časů
Staré fórum
Články
Reportáže
Recenze
O kolečko víc
Návody
Jízda
Triky
FAQ
Kde jezdit
Půjčovny
Fitness
Skateparky Zábradlí
U-rampy
Sjezd
V zimě
Mimo Prahu
Ostravsko
Mimo Prahu
Hokej
Pravidla
Liga
Ke stažení
Pozadí
Videa
Info
Kontakt
Autor
tik@tik.cz
Odkazy

Základy jsou za námi a na řadě je

Další zvyšování stability a dovednosti.

Žirafa

Dítě se během jízdy dotkne špiček bruslí oběma rukama a pak je zvedne ve stoje nad hlavu. Já jsem k tomu dcerce vymyslel průpovídku“ žirafa byla moc maličká a potom tááákhle vyrostla.

Osmička

Je to jednoduché a velmi účinné, dítě se zde zdokonalí v zatáčení, jde o to, že provádí v celkem rychlém sledu za sebou dvě kompletní otáčky a pokaždé na jinou stranu. I když si musím přiznat osmička nepatří mezi oblíbené kousky moji dcery ale třeba to bude u vás jinak :). Stačí vám na to dva kelímky vzdálené od sebe cca 1,5 m a později to můžete zkracovat.

Tučňák – jízda s delším odrazem

Zatím jsme se naučili medvědí krok, nyní jej zkusíme natáhnout. Dítě rozpaží ruce a snaží se s téměř rovnýma nohama ( při medvědím kroku ohýbalo nohy v kolenou ) kývat se ze strany na stranu a přitom vlastně jet po jedné brusli o něco déle než u medvěda (pozor brusle by se neměly moc zvedat nad zem) mělo by to vypadat jako kolébavý krok tučňáka.

Video (2MB)

Klokan

Jak název napovídá jedná se o skoky (poskakování) na bruslích. Zde není záměr naučit dítě skočit co nejvýš a co nejdál, ale jde o to, aby dítě zvládlo dopad , potom co vlastně brusle ztratí kontakt se zemí. Počítejte s tím, že určitě dojde k nějakému pádu, ale máme přece chrániče ? . Tenhle nácvik pomůže dítěti zvládnout hrozící pád, protože se naučí lépe balancovat a bránit se pádu, jelikož se zde úmyslně dostává do „rozhozené figury“ a učí se jí zvládnout. Zatím nedávejte dítěti nic do cesty k přeskočení ani mu neurčujte odkud se má odrazit. To se budeme učit později. Znám spoustu lidí kteří se nedokážou odrazit pokud před nimi není nějaká překážka, což není dobré. Takže poskakujte „jen tak“.

Dinosaur (tyranosaurus Rex :))

Takhle zkomolit názvy umí jen děti a tak jsem to tak nechal ?. Zde se naučíme natáčet celým tělem do stran. Opět nezapomeňte, aby těžiště bylo vpředu, nebo bude bolavý zadek. Tímto pohybem se pomalu dítě naučí zatáčet bez nutností přešlapování, zjistí totiž že po natočení trupu dojde i k zpočátku mírnému a později jak získá jistotu k většímu zatočení. Takže větší předklon, pokrčit ruce jako to mají dinosauři a během jízdy střídavě natáčet tělo do stran.

Nezapomínejte pokaždé si projet (opakovat) to co jste se už naučili a stále se v tom zdokonalovat

Video ( 2MB)

Honěná v předem určené dráze. ( jeskynní hoňka) (nejoblíbenější část tréninku)

Zde se dítě naučí zvládat rychlejší jízdu v předem dané dráze, nebude to již jen tak podél kelímků ale musí se více soustředit na jízdu v dráze a tudíž více řídit jízdu.

Já se s dcerkou domluvil, že pojede z domečku (místo startu) přes hustý les (kousek slalomu) do dlouhé jeskyně (vytyčená dráha) a zpátky přes hustý les (opět slalom – ten samý jako po startu) a do domečku (cíl – nebo zpět na start). Při tom ji budu nahánět a pak si role vyměníme a nahánět bude ona mne. Trasu jsem postavil z kelímků. Start byly dva kelímky, slalom – hustý les tvořilo 5 kelímků vzdálených od sebe cca 1,5m (v řadě) a pak jsem postavil dvojice kelímků tak ,aby vytvořily oblouk jenž vyústil zpět ke slalomu.

Můžete si sami postavit dráhu jak vás napadne a opět nezapomeňte střídat směry jízdy. Jeskyně měla šířku mezi kelímky cca 80 cm.

Video (5MB)

Klouzavý krok (běžkařský)

Střídavě předsunujeme jednu nohu před druhou, přesně tak jak to znáte z běžek, jen s tím rozdílem, že se brusle dotýkají stále všemi kolečky země. Takže nohy nezvedáme. Dítě se rozjede a pak během jízdy střídavě předsunuje nohy, dbejte na to ,aby se brusle nezvedaly ze země. Postupně se snažte ,aby zvládlo jízdu s jednou nohou vpředu, a opět nezapomeňte střídat nohy. Tohle nám později pomůže plynule zatáčet s jednou předsunutou nohou . Ač to na první pohled vypadá jednoduše, věřte mi, že opak je pravdou. Počítejte s tím, že dítě zpočátku nebude schopno skoro nohu předsunout. Uvědomte si, že tím jak nohu předsunuje silně snižuje boční stabilitu na níž je zatím zvyklé.Tak buďte trpěliví.

Sbírání vajíček.

Díky žirafě se dítě naučilo šáhnout si na špičky bruslí, nyní to zkusíme ještě níž. Použil jsem při tom obyčejnou šišku, ale hodí se cokoliv co se dá rychle a dobře chytit, třeba molitanový míček. Lépe je mít více míčků. Někde na dráhu položíme šišku na zem. Dítě má za úkol „zachránit opuštěné vajíčko“ a dovézt jej do domečku kde jej opatrně položí na určené místo (aby se nerozbilo). Pokud máte dva a více míčků či šišek je to zábavnější, protože můžete dělat vy nebo dítě toho zlobivého jenž bude vajíčka „krást“ z domečku a dávat (ne házet)je na dráhu. Začněte nejdřív s jedním „vajíčkem“, dítě jej určitě bude sbírat tak že si nad něj nadjede a sebere jej shora.Pádů se nebojte, bude jich dost ale všechny z malé výšky a v téměř nulové rychlosti ,takže nebudou bolet. Tímhle způsobem se taky dítě postupně naučí si samo sednout. Postavit se zpět na brusle je o dost těžší (zatím se nám to ještě nepovedlo :))

Sepsal Pavel B

Top

© [TiK] Petr Knopp

horni cast loga - modry prouzek
Logo [brusle a fotohrafie bruslaru] www.tik.cz
spodni cast loga - modry prouzek

Škola bruslení

Základy

Zvyšování stability a dovednosti.

Další dovednosti

Pokročilé dovednosti

Pokročilé dovednosti - 2

Hledání